Zeka nasıl geliştirilir?

İnsan beyni gelişimini sürekli olarak sürdürüyor. Basit pratikler ve çeşitli yöntemler zeka geliştirmeye yardımcı oluyor ve yeni bilgilerin öğrenilmesi daha da kolaylaşıyor. İşte uzmanların tavsiye ettiği 6 temel pratikle zekayı geliştirme yöntemleri…

Sağlıklı beslenin: Sağlıklı ve doğru beslenme şekli, vücudun tüm organları için olduğu gibi beyin sağlığı ve zeka için de oldukça önemli. Beslenme uzmanları özellikle beyin sağlığı için düzenli olarak balık, peynir, zeytin ve yumurta tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Bunun yanı sıra C vitamini içeren meyveler ve B vitamini kaynağı kuruyemişler takviye olarak mutlaka alınmalı.

Düzenli uyuyun: Düzenli uyku, zeka gelişimi açısından oldukça önemli. Özellikle sınav dönemlerinde uzun saatler boyunca uykusuz kalan öğrenciler için uykudan önce 2-3 saatlik bir çalışmadan sonra, ortalama 7-8 saatlik uykunun alınması gerektiği özellikle tavsiye ediliyor.

Düzenli olarak spor: Spor yapmak, tüm fiziksel aktivitelerde olduğu gibi zekayı güçlendirmeye yardımcı oluyor. İlgi alanınıza göre hangi spor dalıyla ilgileniyorsanız düzenli olarak spor yapmanız tavsiye ediliyor.

Zihin egzersizleri: Özellikle zor ve karmaşık görünen Matematik sorularının zekayı geliştirmeye katkı sağladığı biliniyor. Ayrıca düzenli olarak bulmaca çözmek hem zekayı geliştirmeye hem de hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bulmacalar sayesinde beyin sürekli aktif halde oluyor. Bu yüzden her gün bulmaca çözmeyi alışkanlık haline getirin.

Hafıza oyunları: Hafıza oyunları hem çocuklar hem de yetişkinler için tavsiye ediliyor. Her yaşta hafızayı canlı tutan oyunlar, çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sağlarken yetişkinler için de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek hafıza sorunlarının önlenmesine yardımcı oluyor.

Hobiler: Günlük rutin olarak yapılan işler dışında hobiler zeka gelişimi açısından son derece faydalı. Uzmanlar, hobilerin çocuklarda zihnin sürekli olarak çalışmasını sağladığını, ayrıca psikolojik ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunduğunu, yetişkinlerde ise Alzheimer gibi önemli hastalıkların ortaya çıkma riskini azalttığını belirtiyor.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/zeka-nasil-gelistirilir–egitim-galeri-2548840/?PAGE=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir