Teog Sınavı İçin Öneriler

TEOG sınavında bir-iki kez denemenize rağmen çözemediğiniz sorular olacak.Kesinlikle 3. denemenizi yapmadan soruya işaret koyup,diğer sorulardan devam edin.Göreceksinizki beyniniz siz diğer soruları çözerken o soru ile siz farkında olmadan ilgilenmeye devam edecek.Tüm soruları bu şekilde bitirip çözemediğiniz sorulara geri döndüğünüzde,çözememenize neden olan farkedemediğiniz şeyleri göreceksiniz.Sakın işaret koyduğunuz soruların sayısının çok olması moralinizi bozmasın.

Soruda cebirsel ifade varsa ve çözemeyeceğinizi hissediyorsanız,bilinmeyen harflere sayı vermeyi deneyin.Mesela,

Yukarıda verilen ifadede paydaki cebirsel ifadenin çarpanlarını bulamadınız ve bu yüzdende sadeleştiremiyorsunuz. x=1 farzedelim.Verilen ifadede x yerine 1 yazarsak pay:4 ve payda:2 çıkar.Bölersek sonucu 2 buluruz.Şimdi aynı işlemi seçeneklerede uygulayalım.Tüm seçeneklerde x yerine 1 yazalım. 2 çıkan tek seçeneğin D seçeneği olduğu görülür.Burada dikkat edilmesi gereken 2 husus var.

  1. Paydayı 0 yapan değerleri sakın denemeyin.
  2. ilk doğru seçeneği hemen işaretlemeden diğer seçeneklerede bakın.örneğin yukarıdaki soruda 2 çıkan başka bir seçenek olsaydı,hemen x=1 değerini değiştirip başka bir sayı alırdık.
  3. Bu yöntem özellikle “Aşağıdakilerden hangisi özdeşlik belirtir (veya belirtmez)” sorularında çok çabuk çözümü bulmaya yardımcı olur.

Soruları çözerken özellikle altı çizili bölümlere dikkat edin.Çok sık yapılan hatalardan biride olumsuz soruyu olumlu anlamak yada tam tersi olumsuz soruda olumlu cevabı bulup işaretlemek.

Sınav başladıktan belli bir süre sonra beyniniz yorulmaya,zihniniz dağılmaya başlayacak.Kalemi bırakın ve 1-2 dakika nefes egzersizi yapın.Zaman sıkıntınız yoksa cevabı bulsanız dahi,diğer seçeneklerede hızlıca göz gezdirin.

TEOG sınavına girmeden Kazaım Kavrama Testleri ve özellikle önceki yıllarda TEOG sınavında sorulmuş soruları çözün.Planlı çalışıp,eksiklerinizi giderdikten sonra TEOG sınavında başarılı olmamak için hiç bir neden kalmıyor.Unutmayın TEOG sınavı beklediğinizden çok daha kolay olacak.

Erkut GÜLEÇ-Matematik Öğretmeni

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.