Öğretmenlere 4 Yılda Bir Sınav Geliyor

Öğretmenlerin performanslarının da ölçülmesiyle ilgili maddelerin yer aldığı 5 yıllık Öğretmen Strateji Belgesi Resmi Gazete’de yer aldı.

Resmi Gazete’de 9 Haziran 2017 tarihinde yayımlanan MEB Öğretmen Strateji Belgesi içinde yer alan maddelere göre öğretmenler artık performans değerlendirme için 4 yılda bir “öğretmen performans sınavı” uygulamasına dahil olacaklar.

Söz konusu strateji belgesine göre öğretmenlerin performans sınavlarına girmeleri 2018 yılında uygulanacak. Söz konusu sınav ile diğer kriterler sonucunda öğretmenlerin alacağı puanlar “yetersiz öğretmen hakkında alınacak tedbirler ile kariyer, terfi ve hizmet puanı” gibi işlemler için kullanılabilecek. Öğretmen Strateji Belgesi ile getirilecek uygulamalar sonucunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin arttırılması amaçlanıyor.Milli Eğitim Bakanlığının 2017-2023 yıllarını kapsayan “Öğretmen Strateji Belgesi” 9 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yer alan Öğretmen Strateji Belgesi planlamasına göre öğretmenlerle ilgili çok önemli yenilikler önümüzdeki süreçte gerçekleşecek. Öğretmenlerin mesleki gelişmelerini arttırmak ve ölçmek adına yapılacak olan yeniliklerde öğretmenlerin performanslarının ölçülmesinde; sınavlar, müdürler, meslek arkadaşları, öğrenciler, veliler gibi çoklu veri kaynağı esas alınacak. Öğretmen performans değerlendirme süreciyle ilgili birçok yeniliğin yapılması ön görülüyor.

Öğretmen Performans Değerlendirme

Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer alan planlamaya göre 2017 yılının sonuna kadar Bakanlık öğretmen yeterlilikleriyle ilgili çalışmalarını ihtiyaca göre yapıp tüm öğretmenlere duyuracak. 2018 sonuna kadar ise tüm öğretmenlere performans değerlendirme sistemini kuracak. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini sağlamak adına yapılacak performans değerlendirmeler öğretmenlerin “kariyerlerinde, terfilerinde, hizmet puanlarında” kullanılacak. Yine 2018 yılına kadar öğretmen yeterlilikleri ölçmek ve geliştirmek adına “4 yılda bir uygulanacak sınavı” uygulamaya konulacak.

 Öğretmenlerin performans değerlendirmeleri sonucunda oluşacak puanlar;

1. Öğretmenlerin kariyer basamaklarında,

2. Terfi ve hizmet puan hesaplarında,

3. Yurt dışında görevlendirilmelerinde,

4. Öğretmenlere yapılacak ödüllendirmelerde kullanılacak.

5 yıllık Öğretmen Strateji Belgesi için TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir