Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? (Lise, Ortaokul , İlkokul ,anaokulu ve açıköğretim)

Liselerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lisede okuyan öğrencilerimizin devamsızlık hakkının kaç gün olduğu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde açıklanmıştır. Lise yönetmeliğine göre sorular ve cevapları şu şekildedir;

Liselerde özürsüz devamsızlık hakkı kaç gündür?

Liselerde okuyan öğrencilerimizin özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür. Özürsüz devamsızlık demek, keyfi bir şekilde hastalık izin olmaksızın okula gitmemelidir. Özürsüz devamsızlık hakkının 20 günden 10 güne düşürülmesiyle öğrenci başarısının artırılması hedeflenmiştir. Öğrencinin okula gelmediği günün özürlü sayılabilmesi için devamsızlık yapılan günü takip eden en geç 5. iş gününe veli okula yazılı beyan verirse özürlü devamsızlıktan sayılır. Bu süre idarenin uygun gördüğü durumlarda 20 güne kadar uzatılabilir.

Liselerde özürlü devamsızlık hakkı kaç gündür?

Liselerde özürlü devamsızlık hakkı 20 gündür. Özürlü devamsızlık demek öğrenci hastalandığında aldığı rapor veya velisinin okula gelip dilekçeyle izin alması durumlarıdır. Özürlü özürsüz devamsızlık hakkı 30 gün ile sınırlandırılmıştır. 30 günü aşan öğrenciler devamsızlıktan sınıf tekrarına kalırlar. Eskiden lisede toplam devamsızlık hakkı 45 gündü, artık 30 gün aman dikkat edin. Ancak sürekli tedavi gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler, sosyal hizmet, emniyet resmi raporları ile koruma ve bakım altına alınanlar ve tutuklu öğrencilerin özürlü devamsızlık hakkı 50 toplamda da 60 gündür.

Lisede derse kaç dakika geç girersem yok yazılır mıyım?

Liselerde sen başında sabahçı öğrenciler için geç kalma süresiyle ilgili bir karar alınır. Bazı liselerde bu süre 10 dakika, bazı liselerde 15 dakika olabilir. Öğrenciler ilk derse bu süreler içinde gelirlerse yok yazılsalar bile öğretmenin atacağı paraf ile yok yazılmamış gibi kabul edilir. Bu süreden sonra gelenler yarım gün yok yazılmış olurlar.

Lisede dersten kaçarsam 1 gün mü yok yazılırım yoksa yarım gün mü?

Yönetmelik çok açık diyor ki; günlük toplam ders saatinin 2/3 ü ve daha fazlasına
gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır. Örneğin; 9 saatlik dersiniz var ve siz 5. saatten itibaren okuldan ayrıldınız. Yarım gün değil tam gün yok yazılırsınız. 9 saatlik ders saatinin 2/3’ü 6 saat eder. 6 saatten sonra giderseniz yarım gün olur. Okul futbol, basketbol, voleybol vs. maçlara katılan öğrencilerin yaptığı devamsızlıktan sayılmaz, bu öğrenciler izinli sayılırlar.

Açık Öğretim Lisesi Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Açık öğretim liselerinde yalnızca yüz yüze eğitim zorunluluğu olan mesleki açık öğretim lisesinde derslere devam etme zorunluluğu vardır. Bir derse devam süresi zorunluluğu da dersin 1/4’üdür. Örneğin toplamda 40 saatlik bir ders için en fazla devamsızlık hakkınız 10 saattir. Yüz yüze olmayan Açık öğretim lisesinde yani düz lisede devam zorunluluğu yoktur.

İlkokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

İlkokullarda devamsızlık ile ilgili bir gün sınırı yoktur . Yani öğrenci isterse uzun süre okula devam etmese de sınıfı geçebilir. Tabi bu durumlarda okul idaresi eve yazı göndermelidir.
İlkokulda devamsızlıktan dolayı sınıfta kalma var mı?

İlkokul (1.,2.,3.,4. Sınıf) öğrencileri için devamsızlıktan sınıfta kalma durumu söz konusu değildir. Eğer öğrenciler bir şekilde okula gelip sınava girerse devamsızlığının önemi yoktur.

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Ortaokulda devamsızlık süresi ile bir sınır yoktur, yani öğrenci eğer 20 günden fazla devamsızlık bile yapabilir. Eğer öğrenci ortaokulda 20 günden fazla devamsızlık yaparsa sınıfı geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulundan geçer onayı alması şartı vardır. Bu durum da “Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti” yad “Sınıf Tekrarına Karar Verildi” şeklinde yazılır.

TEOG puanında devamsızlığın önemi var mı?

Teog yerleştirme puanlarıyla iki aynı puanlı öğrenci bir okulu tercih ettiğinde devamsızlığı az olan öğrenci o okula girer, bu yüzden ortaokulda devamsızlık önemlidir diyebiliriz.

Okul Öncesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Okul öncesi sınıfı öğrencileri için devamsızlık hakkı kesintisiz şekilde 10 gün okula gidilmediği durumlarda veliye yazılı bir belge ile bildirilir. Bu uyarıya rağmen eğer bu süre 30 güne çıkarsa öğrencinin kaydı silinir ve veliye de yazılı olarak durum hakkında bilgi verilir.

Nakil durumunda öğrencinin devamsızlık hakkı kaç gündür?

Öğrencinin bir okuldan başka bir okula okul değişikliği yapması yani nakil olarak gitmesi süresince 5 gün devamsızlık hakkı vardır, bu günler devamsızlıktan sayılmaz.

E-Okul üzerinden devamsızlık nasıl öğrenilir?

Tüm öğrencilerimiz özellikle de velilerimiz e-okul vbs (veli bilgilendirme sistemi) üzerinden okula devam devamsız gün sayısını öğrenebilir, sorgulayabilirler. E-okul üzerinden devamsızlık sorgulaması yapmak için;  Öğrencinin Tc Kimlik numarası ve okul numarası ve güvenlik için resimdeki rakamlar girilir.

Aynı isimde öğrenciler olabileceğinden bazı güvenlik adımları sorulur. Bunlar; öğrencinin kimliğinde aile sıra no, doğum tarihi gün ay yıl, okuduğu şube tarzında sorulara da cevap verirseniz çıkan ekrandan öğrenci devamsızlık bilgisi sekmesinden kaç gün devamsızlık yaptığını öğrenebilirsiniz.

E-okul’da devamsızlık kısaltmalarının anlamları nedir?

 • d özürsüz devamsızlık yapılmış demektir.
 • g geç gelmiş demektir.
 • i izinli demektir.
 • öy öğleden sonra yarım gün gelmemiş demektir.
 • s sevkli demektir.
 • sy sabahtan yarım gün okula gelmemiş demektir.

kaynak : http://hesapyap.net/okullar/devamsizlik-hakki-kac-gun-lise-ortaokul-ilkokul-anaokulu/

Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? (Lise, Ortaokul , İlkokul ,anaokulu ve açıköğretim)” için 19 yorum

 • 29 Kasım 2017 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  e-okul da devamsızlık bölümünde 0.5 yaziyo ne anlama geliyo yani kac gun oldugunu demek itiyo yarim günmü 5 günmü

  Yanıtla
 • 19 Aralık 2017 tarihinde, saat 17:39
  Permalink

  Ben 5. sınıf öğrencisiyim. İnternette özürsüz 10 günü geçerse notları ne olursa olsun başarısız sayılacağı yazıyordu. Doğru mu lütfen biri cevap yazsın.

  Yanıtla
  • 22 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:43
   Permalink

   Doğru değil.

   Yanıtla
  • 16 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:15
   Permalink

   bence gayet iyi kalmazsın ortalaman kaç?

   Yanıtla
   • 9 Mayıs 2018 tarihinde, saat 22:51
    Permalink

    Özürsüz 18.5 özürlü 8.5 geçebilir miyim

    Yanıtla
 • 14 Şubat 2018 tarihinde, saat 09:13
  Permalink

  ben 8. sınıf öğrencisiyim devamsızlığım 34 gün bna iki kağıt gelmiş okuldan devamsızlık yapıyor diye anem okula gitti sildirmeye 3 özürsüz günü izinliye çevirmişler rehberlik hocasına gitmiş anneme devamsızlık yapmasın gerektikçe demiş sonra göndermişler annemi şimdi ben bu dönem yani 2. dönem kalırmıyım yada daha kaç gün raporlu veya raporsuz gitmeyebilirim
  ( raporlu gün: 17.5 + raporsüz gün: 16.5 =toplam = 34 )

  Yanıtla
  • 14 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:36
   Permalink

   Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir.

   Yanıtla
  • 14 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:36
   Permalink

   özürsüz devamsızlık 20 günü geçerse şube öğretmenler kuruluna gelirsin.

   Yanıtla
   • 28 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:14
    Permalink

    6gün özürlü 6 gün özürsüz sınıfta kalırmıyım 6.sınıfa gidiyorum

    Yanıtla
    • 29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:44
     Permalink

     kalmazsın 😀

     Yanıtla
 • 29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:48
  Permalink

  benim devamsızlığım 11 özürsüz 5.5 özürlü kalır mıyım?

  Yanıtla
  • 29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:55
   Permalink

   Devamsızlık 20 günü geçerse durumunuz Şube öğretmenler kurulunda görüşülür.Sınır 20 gün.

   Yanıtla
 • 29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:54
  Permalink

  7.sınıfa gidiyorum özürlüm 5.5 özürsüzüm 10 gün kalır mıyım?

  Yanıtla
 • 30 Mayıs 2018 tarihinde, saat 10:55
  Permalink

  7. Sınıfım 12 gün özürsüz 11,5 gün özürlü sınıfta kalır mıyım

  Yanıtla
 • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  Abi benim 20 gün özürsüz devamsızlığım 1 günde özürlü devamsızlığım var kalırmıyım

  Yanıtla
  • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:18
   Permalink

   20 gün özürsüz devamsızlığın varsa durumun Şube Öğretmenler Kuruluna kalmıştır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir