Çocuklarda stres nasıl azaltılır?

Stres günlük hayatın en önemli gerçeklerinden biri ve stres yetişkinleri olduğu kadar çocukları da olumsuz etkiliyor. Eğer stresin kaynağını oluşturan nedenler çocukluk yaşlarından itibaren belirlenmezse ileride daha ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Uzmanlara göre çocukların stresini azaltmanın birkaç kolay yöntemi var…

Stresin nedenlere odaklanın: Uzmanlara göre anne ve babaların çocuklarının davranışlarını doğru anlaması gerekiyor. Stres veya kaygı uyandıran konuların neden kaynaklandığını öğrenmek son derece önem taşıyor. Örneğin çocuğunuz okula giderken sorun çıkarıyorsa, okula gitmesi için çeşitli yöntemlerle baskı uygulamak yerine öncelikle neden okula gitmek istemediğini anlamaya çalışın. Eğer herhangi bir sorunu temelinden çözerseniz, daha kalıcı sonuçlar ve alışkanlıklar
elde edebilirsiniz.

Çocuğunuza karşı tutarlı davranın: Çocuklarda stres ve kaygı uyandıran konu hakkında anne ve babaların tutarlı davranması gerekiyor. Çocuğunuzun stresli olduğu konu hakkında dolambaşlı ve karmaşık ifadeler yerine sorunu çözecek net cümleler kurun. Örneğin gireceği yeni bir ortam için stresli hissediyorsa, önceden orayı gidip görmesini sağlayın. Gireceği ortam hakkında detaylı olarak anlayabileceği şekilde bilgi verin. Ancak ne olursa olsun çelişkili ve belirsiz ifadelerden kaçının.

Farklı bakış açıları kazandırın: Çocuklar için her sorunla baş etmek kolay olmayabilir. Sizin için oldukça basit görünen problemlerin onlar çözümsüz olduğunu düşünebilir. Çocuğunuzun stresle ve karşılaştığı çeşitli problemlerle baş etmesine yardımcı olmak için farklı bakış açıları kazanmasını sağlayın. Bazen sadece bakış açısını ve düşünce şeklini değiştirmek bile önemli ve köklü değişimlere neden olabiliyor. Çocuğun sadece bunu fark etmesi gerek.

Olumlu düşünmesine yardımcı olun: Uzmanlar çocuğun onda stres ve kaygı uyandıran bir sorunun üzerine gitmesinin son derece önemli olduğunu savunuyor. Bunun yanı sıra olumlu düşünmek de çocukların stresle baş etmesine oldukça katkı sağlıyor. Örneğin çocuğunuz arkadaşlarıyla birlikte olacağı bir ortam konusunda endişe duyuyorsa, onu birlikte yapacakları etkinlikler veya oyunlar için teşvik edebilirsiniz. Eğer yapacağı plan hakkında olumlu düşünmeye başlar ve heyecanlanırsa, stes ve kaygı hissinin azaldığını göreceksiniz.

Önce siz stresinizle başa çıkın: Özellikle küçük çocuklar anne ve babalarının neler hissettiğini doğrudan anlayabiliyor. Siz gergin ve stresli olduğunuzda aynı durumu çocuğunuz da hissediyor ve  huzursuz olmaya başlıyor. Çocuğunuza bu konuda doğru örnek olabilmek için öncelikle sizde stres uyandıran konuları çözümlemeniz gerek.

Yalnız olmadığınızı hatırlayın: Çocukların hemen hemen hepsinin belirli dönemlerde daha yoğun stres yaşadıkları biliniyor. Bu konuda yalnız olmadığınızı hatırlayın. İhtiyaç duyduğunuz an bir uzmana başvurup, çocuğunuz için profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cocuklarda-stres-nasil-azaltilir–egitim-galeri-2547580/?PAGE=6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir