2017 Teog Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?

2 milyona yakın öğrencinin girdiğim TEOG sınav sonucunun açıklanmasının ardından TEOG tercihleri başlama tarihi büyük merak konusu oldu.

Lise eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin girdiği TEOG sınav sonuçları bugün açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından TEOG tercihleri büyük merak konusu oldu. Peki TEOG tercihleri ne zaman belli olacak? İşte tüm detaylar

TEOG TERCİHLERİ NASIL YAPILIR? TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

TEOG sınavı sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde açıklandı.  2 milyonu aşkın Lise adayı öğrenciler, TEOG sınav sonuçlarının ardından 2016-2017 lise yüzdelik dilimleri, lise taban ve tavan puanları ile birlikte tercih yapacak. Öğrenciler 25 okul tercih edebilecek ve bu tercihleri herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatması gerekecek.

TEOG YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIYOR?

8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarınayerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü,esas alınarak yapılacaktır.

Yayınlanacak klavuzlarda belirlenen tarihlerde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullarbelirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği halde belirlenen tarihe kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacaktır.

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından Temmuz ayında yapılacaktır.

1- TEOG SINAV SONUÇLARI HANGİ LİSELERE GİRİŞTE KULLANILACAK?

Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri başta olmak üzere mesleki ve teknik, Anadolu imam-hatip, çok programlı Anadolu liselerine yerleştirmelerde geçerli olacak. Yabancı özel okulların yanı sıra bazı kolejlerde TEOG kapsamında yapılan sınavların sonuçlarına göre öğrenci alacak.

2- TEOG PUANLARI KARNE NOTUNU NASIL ETKİLEYECEK?

Ortak sınavlarda alınan puanlar, yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Buna göre öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısıyla çarpılarak ağırlıklı yılsonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesiyle de yıl sonu başarı puanı elde edilecek. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak.

3- TEOG LİSE YERLEŞTİRMEDE HANGİ PUAN KULLANILACAK?

Liselere girişte Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) dikkate alınacak. YEP için öncelikle öğrencilerin Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) hesaplanacak. Bunu için ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alman puanlar kendi ağırlık katsayılarıyla çarpılacak.

Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle AOSP hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

YEP hesaplanırken öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile 8’inci sınıf AOSP’si toplanacak. Elde edilen toplam puan ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak. Örneğin 8. sınıf YBP’si 78.2292; 7. sınıf YBP’si 68.9781; 6. sınıf YBP’si 75.8759; AOSP’si de 519.1667 olan bir öğrencin YEP’i 371.1249 olarak hesaplanır. Liselere yerleştirmede de bu puan dikkate alınacak.

4- PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAVI-PYBS YAPILACAK MI?

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencileri, ayrıca PYBS’ye girmeyecek, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan değerleriyle değerlendirilecekler.

5- TEOG LİSE TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

8. sınıfı başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecekler. Önce Haziran – Temmuz tarihlerinde özel okullar için kayıtlar alınacak. Devlet okulları için ise tercihler Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Ancak bu yıl çok önemli bir ayrıntı var. Özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler, devlet okulları için tercihte bulunamayacaklar. O nedenle devlet okuluna gitmeyi düşünenlerin özel okula kayıt yaptırırken iyi düşünmeleri gerekiyor.

6- TEOG KAÇ LİSE TERCİHİ HAKKI VAR?

Yerleştirmede öğrencilerin tüm okul türleri arasından 25 tercih yapma hakkı bulunuyor.

7- TEOG HİÇBİR TERCİHİNE YERLEŞEMEYENLER NE YAPACAK?

Tercihlerinden birine yerleşemeyen ve yerleştiği okuldan memnun olmayan öğrenciler için nakil döneminde bir şans daha sunulacak. Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu tarafından boş kalan kontenjanlar için il/ilçe sınırları içerisinde 5 tercih hakkı tanınacak.

8- TEOG GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİNE NASIL BAŞVURULACAK?

Güzel sanatlar ve spor liselerine giriş mevzuatı esas alınarak, tercihlere göre merkezi olarak yapılacak.

9- TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL AÇIKLANACAK?

Liselere yerleştirme sonuçları Ağustos 2017 tarihinde http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecekler. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.